Dzień Polonii i Polaków za granicą, obchodzony 2 maja, jest świętem dedykowanym Polonii i Polakom mieszkającym poza granicami Polski. Jest to okazja do uczczenia i uhonorowania wkładu Polonii i Polaków za granicą w rozwój i promocję polskiej kultury, języka oraz tradycji, jak również w budowanie relacji międzykulturowych i wspieranie polskiej tożsamości na świecie.
Corocznie, w dniu 2 maja, celebrowany jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dzień, w którym Polonia, Polacy w kraju i za granicą obchodzą i hołdują swojej narodowej symbolice - flaga jest jednym z najważniejszych symboli narodowych, reprezentującym naród, jego historię, kulturę i tradycje. Istota tego święta polega na oddaniu hołdu oraz szacunku dla flagi jako symbolu jedności narodowej i niepodległości. To również okazja do refleksji nad historią Polski. W dniu obchodów można zobaczyć organizowane uroczystości, defilady, zawieszenie flag na budynkach publicznych oraz szereg innych wydarzeń, które mają podkreślić znaczenie flagi dla polskiego społeczeństwa.
Do obchodów majowyc czynnie i z wielkim entuzjazmem dołączyła społeczność polonijna i polska z rejonu monachijskiego. Podczas dwudniowych (4-5 maja 2024) obchodów we Freiburgu odbyły się liczne wydarzenia, skupiające się na kulturze, edukacji i integracji społeczności polskiej.
Warsztaty, prezentacje, koncerty i spotkania towarzyskie były okazją do podtrzymywania więzi między Polonią a Polską, wymiany doświadczeń oraz wspólnego spędzania czasu. Program obejmował zarówno aktywności dla seniorów, jak i dla dzieci, par, małżeństw i singli, co podkreślało różnorodność i otwartość wydarzenia. Celem obchodów było nie tylko uczczenie polskości i historii Polski, ale także refleksja nad wartościami i wyzwaniami, jakie niesie emigracja oraz edukacja ekonomiczna na emigracji. Ważną częścią spotkania były warsztaty pt. edukacja ekonomiczna na emigracji w roku edukacji ekonomicznej, których celem było przybliżenie treści związanych z obszarem ekonomii. Hasłem przewodnimi była sentencja “warto czy się opłaca?”
Wydarzenia było również doskonałą okazją do przypomnienia i uczczenia Dnia Konstytucji 3 maja. Nie mogło zabraknąć również Mazurka Dąbrowskiego i wielu innych pieśni patriotycznych. Punktem kulminacyjnym wydarzena był pokaz polskich strojów ludowych zaprezentowanych przez uczniów polskiej szkoły we Freiburgu i wykonanych przez lokalną artystkę, przewodniczącą Stowarzyszenia Wspierania Języka Polskiego, Historii i Kultury Polskiej „Lajkonik”, Panią Ewę Bobkiewicz. W czasie wystąpienia dzieci zaprezentowaly swoje umiejętności recytatorsko – muzyczne. Dzieci dostarczyły wszystkim wielu emocji i wzruszeń. To był wyjątkowo dobry czas.
Obchodzony Dzień Polonii i Polaków z Freiburga i okolic był okazją do refleksji nad wyzwaniami, z jakimi borykają się Polacy mieszkający poza granicami kraju, takimi jak utrzymanie tożsamości kulturowej, zachowanie języka ojczystego czy integracja w nowym środowisku. Celebracja tego święta miała na celu podkreślenie znaczenia Polonii i Polaków za granicą dla polskiej wspólnoty narodowej oraz budowanie więzi między nimi a ojczyzną.
Spotkania zostało przygotowane we współpracy z Polską Misją Katolicką i Stowarzyszeniem Lajkonik i potwierdziło słuszność wspólnego działania na rzecz Polonii i Polaków za granicą i wspólnej realizacji celów między innymi integacji społeczności, a także szerzenia wiary, tradycji i kultury. Patronami honorowymi była Polska Misja Katolicka w Niemczech i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium. Patronem medialnym była Telewizja Polska W Europie Pepe TV.
Dziękujemy za współpracę i wspólny czas celebracji.
Team Familiaris
Szczegółowy plan spotkania:
Materiały edukacyjne:
Materiały wizualne:
댓글