top of page

Katecheza oraz formacja rodziców przy okazji przygotowania dzieci do chrztu, I komunii świętej oraz

W wielu misjach w prowadzenie katechezy włączają się osoby świeckie. Od 10 lat przygotowuję dzieci i młodzież do przyjęcia sakramentu pierwszej komunii świętej i bierzmowania. Z doświadczenia widzę, jak bardzo ważna jest katecheza przedsakramentalna nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Bo to właśnie rodzice są pierwszymi nauczycielami swoich dzieci.

Formacja rodziców przy okazji przygotowania dzieci do chrztu, I komunii św., bierzmowania to czwarty z pięciu postulatów bp Lechowicza, które są owocem obrad Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej w dniach 27.-29. września 2019r. w Zakopanem. Tematem obrad było duszpasterskie przygotowane do życia w małżeństwie i rodzinie tzw. “duszpasterstwo przedmałżeńskie”. Biskup zwrócił się do wszystkich odpowiedzialnych za duszpasterstwo polskojęzyczne w Europie prosząc o realizację postulatów na miarę możliwości.

Poradnia Familiaris podjęła realizację postulatu. Opracowany zostanie program formacji rodziców przy okazji przygotowania dzieci do chrztu, I omunii świętej i bierzmowania, jak również program katechizacji dzieci i młodzieży. Jako koordynatorką poradni wychowawczej Familiaris we współpracy z specjalistami opracowuje program i angażuje doradców rodzinnych pracujących w lokalnych poradniach. Jest to doskonała przestrzeń dla doradców życia rodzinnego, aby wesprzeć katechetów i proboszczów misji. Przygotowane konspekty spotkań dla rodziców a także katechezy prorodzinne tzw. około sakramentalne pomogą ujednolicić cały cykl przygotowań we wszystkich misjach w Niemczech. W okresie szczególnym, jakim jest obecnie pandemia, te starania o przygotowania do sakramentów powinny być jeszcze silniejsze, aby zrównoważyć ograniczenia w spotkaniach z katechetami.

W czasie pierwszej fali wirusa prowadziłam katechezę online. Każdej soboty łączyłam się za pomocą komunikatora z dziećmi, które przygotowywały się do Pierwszej Komunii Świętej. Na początku byłam sceptyczna sądząc, że dzieci i młodzież nie będą przejawiać entuzjazmu, że wystąpią inne trudności, tymczasem moi uczniowie uczestniczyli w zajęciach przez internet z równie dużym przejęciem i zaangażowaniem, ucząc się modlitw i wykonując rozmaite zadania. Nigdy nie sądziłam, że jako rodzic przyjdzie mi się zmierzyć z faktem, że zostały odwołane Msze Święte i katecheza, świątynie zostaną zamknięte. Wielką pomocą dla mnie jako mamy dziecka również przygotowującego się do Pierwszej Komunii okazał się Rytuał Rodzinny Biskupa Józefa Wysockiego, podarowany nam przez moją mamę. Wprowadzenie proponowanych tam zwyczajów nie stanowiło problemu w naszej rodzinie, dzieci z wielkim zaciekawieniem przyjmowały je, gdyż oparte są one na naszej tysiącletniej kulturze. Stanowiły one dla nas formę katechezy rodzinnej i liturgicznej. Jak pisze autor do wydania I: “To co będzie dokonywać się w sanktuarium rodzinnym, stanie się łącznikiem między ołtarzem, czyli liturgią wspólnoty parafialnej, a życiem rodziny”. Będzie więc pełnić zasadniczą rolę w budowaniu wspólnoty parafialnej. Jaki będzie Kościół domowy, taki będzie parafialny, taki sam diecezjalny, a tym samym i powszechny. I można dzisiaj powiedzieć, że dzięki pandemii nauczyliśmy się wspólnie modlić przed posiłkami.

Czy można przygotowywać dzieci do przyjęcia sakramentów przez Internet? Oczywiście, że można. Uważam, że współczesne media można również doskonale wykorzystać do celów ewangelizacji.

Kiedy otworzono znów Kościoły i mogły odbywać Msze Święte i padło pytanie, czy Pierwsza Komunia może się odbyć w naszej misji, z całą odpowiedzialnością stwierdziłam, że jeszcze chyba żadna grupa nie była tak przygotowana i żadna z taką tęsknotą nie oczekiwała przyjęcia Jezusa Eucharystycznego. Dla dzieci nie były najważniejsze prezenty czy goście, których mogłoby zabraknąć przez ograniczenia – bez wahania wolały zrezygnować z uroczystości z gośćmi, dla nich liczył się Jezus i fakt, że w końcu będą mogły Go przyjąć i w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej.

Monika Horoch: koordynator poradni wychowawczej

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page