Projekt Laboratorium Edukacji „Emi i Gracji" był innowacyjnym przedsięwzięciem mającym na celu świadczenie kompleksowego wsparcia psychologicznego, pedagogicznego i logopedycznego dla dzieci dwujęzycznych, także stworzenie przestrzeni, w której rodzice i opiekunowie dzieci dwujęzycznych mogą zdobywać wiedzę i dzielić się swoim doświadczeniem.
Sama nazwa projektu -Laboratorium edukacyjne - nie jest przypadkowa, a ściśle związana jest z zakresem i integralną przestrzenią wsparcia w zakresie polepszenia jakości nauki jak i stworzenia możliwości efektywnego nauczania języka polskiego jako obcego dla społeczeństwa Polonii i Polaków za granicą.
W projekcie wzieły udział dzieci dwujęzyczne w krajów niemieckojęzycznych zgłoszone przez swoich rodziców bądź opiekunów do konkursu pt. ŚWIĄTECZNE PREZENTY EMI I GRACJI.
Projekt "Laboratorium Edukacji Emi i Gracji" zakłada długofalowe korzyści dla uczestników, kreując otoczenie, w którym dwujęzyczność jest rozumiana, doceniana i wspierana na wielu poziomach.
Warsztaty dla rodziców z psychologiem, pedagogiem i logopedą dostarczyły praktycznej wiedzy i narzędzi do efektywnego wspierania rozwoju dziecka dwujęzycznego.
Kontynuacji projektu zależy od wielu czynników, w tym od oceny dotychczasowych rezultatów, potrzeb społeczności, dostępności środków finansowych oraz zaangażowania zespołu projektowego. Ważne jest zatem utrzymanie otwartej komunikacji z uczestnikami i współpracownikami, aby dowiadywać się, jakie są ich oczekiwania i sugestie odnośnie do ewentualnych zmian czy rozwoju projektu.
WNIOSKI
1. Nauka języka polskiego jako drugiego jest spoiwem, łączącym język i kulturę w kontekście edukacyjnym, integrując uczących się z różnymi doświadczeniami migracyjnymi.
2. Realizacja projektu oparta na założeniach konstruktywizmu, inkluzji oraz nauczaniu włączającym, a także edukacji pozytywnej, międzykulturowości i transkulturowości była słuszna i sensowna.
3. Spójna współpraca psychologa, logopedy i pedagoga wspomogła naukę języka polskiego jako obcego,dała możliwości i rozwiązania na zaistniałe trudności. Współpraca psychologa, logopedy i psycholog jest niezbędna i nie jest standardem.
4. Kompleksowe konsultacje przeprowadzone przez specjalistów dwujęzycznych wpłynęły pozytywnie na umiejętności językowe, chęć nauki, jakość i efektywność nauki i ostatecznie na postrzeganie innych kultur, zrozumienie świata oraz budowanie relacji z innymi ludźmi.
5. Wsparcie o charakterze psychologicznym i logopedycznym, pedagogicznym skoncentrowane było nawspieraniu rozwoju osobistego, emocjonalnego oraz poprawie zdolności komunikacyjnych u osób dwujęzycznych, celem zapewnienia profesjonalnej pomocy i wsparcia osobom, które borykają się z trudnościami emocjonalnymi, psychologicznymi oraz zaburzeniami komunikacji czy wychowawczymi.
6. Projekt realizowany został w formie hybrydowych konsultacji i warsztatów w celu lepszego wpasowania się w potrzeby, możliwości czasowe, lokalowe i logistyczne.
7. Opracowane zostały edukacyjne materiały dla dzieci w formie kart pracy i materiały do pracy indywidualnej, a także materiały dla rodziców / opiekunów w formie wskazań i dania narzędzi do pracy z dziećmi w warunkach domowych.
SPRWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU:
Informujemy, że nasza organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Edukacji w ramach W RAMACH PRZEDSIĘWZIĘCIA „INICJATYWY WSPIERAJĄCE ZADANIA INSTYTUTU ROZWOJU JĘZYKA POLSKIEGO IM. ŚWIĘTEGO MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO 2023”
Kwota dotacji: 80825,00 PLN
Nazwa przedsięwzięcia: Laboratorium edukacyjne „Emi i Gracji”
Comments