top of page

“Oblicza wiary w czasie pandemii COVID-19”. Koronawirusowy akrostych

Z wielką przyjemnością przedstawiamy książkę ks. Tomasza Drożyńskiego duchownego koordynatora Poradni PMK w Niemczech. Ks. prof. dr hab. Józef Młyński w swojej recenzji napisał:

Prezentowana książka stanowi ciekawe ujęcie teoretycznych i praktycznych refleksji etosu życia jednostki oraz rodziny w kontekście religijnych i społecznych uwarunkowań pandemii koronawirusa. Przede wszystkim Autor podejmuje istotne i na czasie zagadnienie, które odbija się szerokim echem w 2020 roku. Bezdyskusyjną wartością książki jest nie tylko sam wybór tematu, ale także osadzenie go w kontekście wiary, która w obecnej cywilizacji wydaje się mocno zrealtywizowana. Publikacja polecana jest wszystkim czytelnikom, dla których wiara stanowi pielgrzymkę do celu oraz dla ludzi obojętnych religijnie, dla których może stać się zaproszeniem w meandry poszukiwania wiary.

Rozważania zaproponowane w książce ks. Tomasza to owoc refleksji nad rzeczywistością, którą wspólnie przeżywamy/przeżywaliśmy w czasie koronawirusowej pandemii. Jest to próba spojrzenia na wybrane aspekty życia religijnego w świetle wiary, której przyszło zmierzyć się z nową rzeczywistością.

Koronawirusowy akrostych. Dlaczego taki podtytuł? Skoro słowo „koronawirus” pojawiło się w przestrzeni życia publicznego, także życia religijnego spróbujmy znaleźć w tym pojęciu coś pozytywnego, budującego, dającego do myślenia, umacniającego wiarę, przywracającą nadzieję, budzącą miłość. Struktura książki oparta jest na akrostychu (gr. akróstichon – zewnętrzny, szczytowy, końcowy wiersz), tzn. początkowe litery wersów tworzą wyraz „koronawirus”.

  1. Krzyż – pasyjne zamyślenie

  2. Ojciec św. – watykańskie zamyślenie

  3. Rekolekcje – duchowe zamyślenie

  4. Osamotnienie – antropologiczne zamyślenie

  5. Nadzieja – paschalne zamyślenie

  6. Altruizm – etyczne zamyślenie

  7. Wspólnota – eklezjalne zamyślenie

  8. Internet – technologiczno-pastoralne zamyślenie

  9. Rodzina – egzystencjalne zamyślenie

  10. Umieranie – metafizyczne zamyślenie

  11. Skarb – fenomenologiczne zamyślenie

Dodatkiem do refleksji są konkretne świadectwa o przeżywaniu obecnego czasu pandemii przez różne osoby:

– matki samotnie wychowującej dziecko w Polsce,

– kobiety mieszkającej z mężem i dziećmi w Niemczech,

– kobiety, która urodziła dziecko w czasie pandemii w Niemczech,

– uczennicy szkoły średniej mieszkającej w Polsce,

– seniorki mieszkającej w Belgii,

– narzeczonych planujących ślub w czasie pandemii w Niemczech,

– rodziny z Domowego Kościoła mieszkającej w Polsce.

Dołączone zostały także wybrane modlitwy z czasu pandemii, które leżą w samym centrum biblijnej wiary. Modlitwy doby pandemii przesiąknięte są uczuciami i emocjami ludzi przeżywających lęk, niepokój, poczucie zagrożenia, bezradność, niepewność. Modlitwy są dalekie od rytualizmu i wielomówstwa, to wyraz żarliwej, dramatycznej prośby człowieka dotkniętego świadomością bliskości zagrożenia i niewiadomej czasu.

„Wyobraźnia miłosierdzia” podpowiada, że z tej książki może zrodzić się konkretne dobro. Dlatego też całkowity dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na Hospicjum bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie prowadzonego przez S. Michaelę Rak ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. To pierwsze na Litwie hospicjum dla chorych na raka zostało otwarte w 2012 r., od 15 lutego 2020 r., otwarto dział dziecięcy. W dobie kryzysu ekonomicznego, który dotyka nas wszystkich, nie możemy zapominać o tych, którzy naszej pomocy potrzebują najbardziej.

Książkę można nabyć w PMK we Freiburgu bądź przez kontakt z ks. Tomaszem (xtomaszd@gmail.com, tel. 01732920781)

Zapraszamy do lektury.

コメント


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page