top of page

SQoL Familiaris … startujemy

Seniorzy dzięki swojemu doświadczeniu i wartościom przekazywanym młodszym pokoleniom są ogromnym kapitałem z nieocenionymi zasobami i umiejętnościami. Odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu wiedzy i pamięci kulturowej, potwierdzonej doświadczeniem miłosierdzia, pokoju, sprawiedliwości i solidarności. W myśl słów Papieża Franciszka, który uczy, że: „Kościół nie może i nie chce podporządkować się mentalności niecierpliwości, a tym mniej obojętności i pogardy wobec starości. Musimy rozbudzić zbiorowe poczucie wdzięczności, uznania, gościnności, które sprawiają, że człowiek starszy czuje się żywą częścią swej wspólnoty”.

Poczucie bezpieczeństwa to dla seniorów niewystarczające kryterium godnego funkcjonowania społecznego i indywidualnego. Przy ciągle wydłużającym się wieku życia, potrzeba z troską pochylić się nad seniorami, by czuli się potrzebni, przydatni, akceptowani oraz szanowani w rodzinie i w społeczeństwie. Jakość życia seniorów jest ważnym elementem aktywnej polityki społecznej i rodzinnej właściwie wszystkich krajów europejskich. Naszym celem jest podnoszenie jakości życia seniorów na emigracji (Quality of Seniors’ Life) co ściśle łączy się z dobrostanem fizycznym, materialnym, społecznym, emocjonalny, oraz zadowoleniem i poczuciem sensu życia.

(…) jakość życia człowieka to nie tylko byt w sensie fizycznym, ale także możliwości wzbogacenia ducha, umysłu, możliwość kształcenia, a także twórczość i kreatywność. Jakość życia człowieka to suma jego starań, zmagań, walki toczonej często z samym sobą, to umiejęt- ność dokonywania trafnych wyborów, to także zdolność do kompromisów, to przede wszystkim umiejętność podejmowania decyzji i przyjmowania ich konsekwencji z całą odpowiedzialnością E.Skrzypek, Czynniki kształtujące jakość życia, 2001

Mając na uwadze potrzeby osób starszych na emigracji koordynatorzy „Familiaris” podjęli decyzję o stworzeniu „Wspólnoty Seniorów” działającej zarówno online jak i na miarę możliwości w warunkach lokalnych. Tematyczne spotkania odbywać się będą w trybie online. Szczegółowy program dostępny będzie niebawem na stronie poradni w zakładce „News”.

Spotkania odbywać się będą w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 17.00 za pomocą aplikacji Zoom (Meeting-ID: 760 591 1314, Kenncode: 783540).

Podjęta inicjatywa to swoistego rodzaju tzw. Polonijny Klub Seniora. Organizacja struktury i zakres tematyczny, jak również formy realizacji podjętego projektu towarzyszenia seniorom na emigracji wymaga czasu i zaangażowania wolontariuszy.

Inicjatywa spotkań seniorów finansowo wspomagana jest przez Konsulat Generalny RP w Monachium za pośrednictwem Konsula Marcina Króla, poprzez projekt „Spotkania seniorów w czasie pandemii – w ramach Polonia 4 Neighbours”.

Zapraszamy wszystkich chętnych seniorów.

Zgłoszenia: telefonicznie Hotline +49 17670053847,

emailowo (poradniapmk@gmail.com) bądź elektronicznie (https://forms.gle/o5H9LADtoPm3rsQ86)

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page