top of page

Świadectwo 7 – lęk, Domowy Kościół, rodzina razem

Dla mnie ten czas pandemii i kwarantanny nie był na początku łatwy. Wszyscy słuchaliśmy z niepokojem o nadchodzącej epidemii, pierwszych jej ofiarach i zadawaliśmy sobie pytanie: a co będzie z nami? Oczywiście na początku sami nie uniknęliśmy strachu, oglądając z zaciekawieniem coraz bardziej napiętych wiadomości, po których z mężem czuliśmy się jeszcze bardziej sfrustrowani. Do tej całej mieszanki lęku i niepewności o jutro, dołożył się jeszcze niespodziewany, nagły pobyt w szpitalu, z powodów ginekologicznych, który także nałożył nam na plecy dodatkowy ciężar zmartwień. Jednakże muszę przyznać, że mimo tych wszystkich trudności, które się zbiegły z czasem Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego, zbawienne okazało się wysłuchanie rekolekcji ks. Dominika Chmielewskiego, wielkiego czciciela Maryi, który w tym czasie głosił „koronuj Jezusa, a nie wirusa” 😊

Polecał, aby odciąć się od wszelkich negatywnych wiadomości i zawierzyć swoje życie Bogu i w ręce Maryi. I faktycznie, odkąd przestaliśmy śledzić jakiekolwiek informacje o koronawirusie, w naszym domu znów zapanował spokój, nie martwiliśmy się już tak bardzo o jutro, bo wiedzieliśmy, że Bóg jest większy od naszych lęków i zna nas, nasze obawy oraz że czuwa nad nami, naszymi finansami, zapotrzebowaniami. Zaczęliśmy przeżywać ten czas jako swoistą formę rekolekcji, nasz dom stał się prawdziwym Domowym Kościołem, rozpoczęliśmy wspólne modlitwy, przy zapalonej świeczce, jak różaniec, czy koronkę do Bożego Miłosierdzia, co wcześniej wydawało się nie do przeskoczenia, ze względu na ciągły brak czasu, codzienne zajęcia itp. Modlitwa nagle zaczęła wypełniać nasz dom, ponieważ okazało się, że mamy na nią czas, ale że też chcemy ten czas znaleźć i Bogu go oddać. Co więcej, spędzając teraz więcej czasu wspólnie ze sobą, nie tylko przy modlitwie, ale też przy przygotowywaniu posiłków, odrabianiu lekcji z dzieckiem, graniu planszówek, wspólnym czasie w ogrodzie i innych domowych zajęciach, (nie ukrywam, że ćwicząc się jednocześnie w cierpliwości ) zbliżyliśmy i zacieśniliśmy swoje relacje, a także zobaczyliśmy w nas dużo poukrywanych talentów! I tak- mąż odkrył i realizował swoje pasje kulinarne przyrządzając nam cudowne posiłki, ja z kolei pomagając córce w lekcjach, odkurzyłam swoją pasję plastyczno -kreatywno-techniczną 😉, także przy malowaniu obrazów i pisaniu ikon (a wcześniej narzekałam na brak czasu i odkładałam na wieczne „potem”). Także wierzę, że ten czas był i jest nadal nam dany po coś. Na pewno nie po to, by przeżywać go w nieustannym stresie obgryzając przysłowiowe paznokcie, lecz może po to, by chwilę zatrzymać się w tym życiowym pędzie, pomyśleć i odpowiedzieć sobie na podstawowe, fundamentalne pytania: po co ja w ogóle żyję? dla kogo? co jest moją pasją, talentem, a co zawsze chciałam/em wykonać, ale z rożnych względów nie mogę, dlaczego? I czy mogę to jakoś zmienić?

Tak, to był czas dużych zmian w naszej rodzinie, czas rekolekcji, przybliżenia do Pana Boga i rodziny jednocześnie, czas odkrywania zakopanych pasji…Chwała Panu!

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page