top of page

Wielki Post – czas refleksji i duchowej odnowy

Wielki Post to okres czterdziestu dni przygotowania do Świąt Wielkanocnych, który w tradycji chrześcijańskiej jest czasem modlitwy, postu i jałmużny. Jest to czas zadumy, refleksji i nawrócenia, mający na celu pogłębienie relacji z Bogiem i przygotowanie duchowe do przeżywania Zmartwychwstania Chrystusa.



Historia i Znaczenie Wielkiego Postu

Tradycja Wielkiego Postu sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już w II wieku pojawiały się wzmianki o praktykach postnych przygotowujących do świąt Wielkanocnych [1]. W IV wieku, po soborze nicejskim (325 r.), ustanowiono czterdziestodniowy post na wzór czterdziestodniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie pościł i modlił się przed rozpoczęciem publicznej działalności [2]. Liczba czterdziestu dni nawiązuje także do innych biblijnych wydarzeń, takich jak post Mojżesza na górze Synaj (Wj 34,28) czy wędrówka Izraelitów przez pustynię przez czterdzieści lat (Lb 14,34).


Praktyki Wielkopostne

Wielki Post wiąże się z trzema podstawowymi praktykami duchowymi:

  1. Post – W Kościele katolickim obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątki oraz ścisły post w Środę Popielcową i Wielki Piątek, co oznacza spożycie jednego pełnego posiłku w ciągu dnia [3].

  2. Modlitwa – Jest to czas szczególnej modlitwy, zarówno indywidualnej, jak i wspólnotowej, w tym uczestnictwa w nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żali [4].

  3. Jałmużna – Zachęca do dzielenia się dobrami materialnymi z potrzebującymi, co ma wyrażać solidarność i miłość bliźniego [5].


Symbolika i Liturgia Wielkiego Postu

Kolorem liturgicznym okresu Wielkiego Postu jest fiolet, symbolizujący pokutę i nawrócenie. W tym czasie w kościołach ogranicza się śpiew „Alleluja” oraz „Gloria”, co podkreśla charakter oczekiwania i przygotowania na radosne świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa[6]. Istotnym momentem rozpoczynającym Wielki Post jest Środa Popielcowa, kiedy wiernym posypuje się głowy popiołem na znak pokuty i przemijania [7].


Wielki Post we Współczesnym Świecie

W dzisiejszym społeczeństwie praktyki wielkopostne przybierają różne formy. Wierni coraz częściej podejmują post nie tylko od jedzenia, ale również od mediów społecznościowych, używek czy innych przyjemności, aby skupić się na rozwoju duchowym. W wielu krajach organizowane są także akcje charytatywne mające na celu wsparcie osób ubogich i potrzebujących [8].



Wielki Post to szczególny czas dla chrześcijan, który ma na celu duchowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Poprzez post, modlitwę i jałmużnę wierni starają się pogłębić swoją wiarę i umocnić więź z Bogiem. Jest to okres, który przypomina o potrzebie nawrócenia i pracy nad sobą, aby z czystym sercem przeżywać tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa.


Przypisy:

  1. Euzebiusz z Cezarei, „Historia Kościoła”, tłum. Arkadiusz Lisiecki, Warszawa 1982.

  2. Jan Paweł II, „List apostolski Tertio Millennio Adveniente”, Watykan 1994.

  3. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251–1253.

  4. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1438.

  5. Benedykt XVI, „Deus Caritas Est”, Watykan 2005.

  6. Rytuał Rzymski, „Mszał Rzymski dla diecezji polskich”, wyd. Pallottinum, Poznań 1986.

  7. Papież Franciszek, Homilia na Środę Popielcową, 2020.

  8. Caritas Polska, „Jałmużna Wielkopostna – akcja charytatywna”, 2023.

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page