top of page

Środa Popielcowa – wezwanie do nawrócenia i refleksji

Środa Popielcowa to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, rozpoczynające okres Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty i refleksji, w którym wierni poprzez gest posypania głów popiołem przypominają sobie o przemijaniu oraz konieczności nawrócenia.



Znaczenie Środy Popielcowej

Środa Popielcowa przypada 46 dni przed Wielkanocą i otwiera czterdziestodniowy okres postu, który ma przygotować wiernych do przeżycia tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa [1]. W tym dniu obowiązuje post ścisły, który polega na ograniczeniu spożywania posiłków oraz powstrzymaniu się od jedzenia mięsa [2]. Jest to wyraz duchowej dyscypliny i gotowości do podjęcia trudu nawrócenia.


Symbolika Popiołu

Najbardziej charakterystycznym obrzędem Środy Popielcowej jest posypywanie głów popiołem, któremu towarzyszą słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” (Rdz 3,19) lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15). Popiół jest symbolem:

  • Pokuty i żalu za grzechy – już w Starym Testamencie posypywanie się popiołem było wyrazem skruchy i błagania o Boże miłosierdzie (Dn 9,3; Jon 3,6) [3].

  • Przemijalności życia – przypomina o kruchości ludzkiej egzystencji i nieuchronności śmierci [4].

  • Oczyszczenia i nowego początku – nawiązując do ognia jako środka oczyszczającego, popiół symbolizuje duchową odnowę i gotowość na przyjęcie Bożej łaski [5].

Historia i Tradycja

Zwyczaj posypywania głów popiołem wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. W VII wieku pokutnicy publiczni byli posypywani popiołem na znak skruchy, a od X wieku obrzęd ten został rozszerzony na wszystkich wiernych[6]. Współczesna praktyka Środy Popielcowej została zatwierdzona w XI wieku przez papieża Urbana II i od tego czasu jest integralną częścią liturgii Kościoła katolickiego [7].


Środa Popielcowa w Współczesnym Świecie

W dzisiejszych czasach Środa Popielcowa pozostaje dniem refleksji i duchowego przygotowania do Wielkiego Postu. W wielu kościołach organizowane są nabożeństwa pokutne i adoracje Najświętszego Sakramentu, a wierni podejmują postanowienia dotyczące wyrzeczeń i pracy nad sobą. Coraz częściej praktyki wielkopostne obejmują nie tylko post od jedzenia, ale także ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych, unikanie nadmiernej konsumpcji czy większe zaangażowanie w pomoc potrzebującym [8].



Środa Popielcowa to ważny dzień w życiu chrześcijan, który przypomina o konieczności nawrócenia i duchowego oczyszczenia. Symbolika popiołu, post i modlitwa pomagają wiernym w rozpoczęciu Wielkiego Postu w duchu pokuty i przygotowania do Świąt Wielkanocnych. To czas refleksji nad własnym życiem i ponownego zbliżenia się do Boga.


Przypisy:

  1. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1438.

  2. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251-1252.

  3. Biblia Tysiąclecia, Księga Daniela 9,3; Księga Jonasza 3,6.

  4. Św. Augustyn, „Wyznania”, tłum. Zygmunt Kubiak, Warszawa 1997.

  5. Benedykt XVI, „Homilia na Środę Popielcową”, Watykan 2008.

  6. Euzebiusz z Cezarei, „Historia Kościoła”, tłum. Arkadiusz Lisiecki, Warszawa 1982.

  7. Papież Urban II, Dekret o Środzie Popielcowej, 1091 r.

  8. Caritas Polska, „Wielki Post jako czas jałmużny i pomocy bliźnim”, 2022.

 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post
familiaris-white-text.png

Kontakt

Familiaris e.V.

info@familiaris.org

+49 17670053847

Elsa Brändström Strasse 21 a
79111 Freiburg im Breisgau

Przydatne linki

STOPKA_MSZ_2024_STRUKTURY3.jpg
stopka Niemcy.jpg
image001.jpg
polska flaga i godlo.png

Współpraca projektowa

 

 

 

 

 

 

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Fundacji Wolność i demokracja  dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Spraw Zagranicznych  na realizację zadania pod nazwą  „Wyposażenie i utrzymanie biura - Stowarzyszenie Familiaris, Freiburg im Breisgau, Niemcy” realizowanego w ramach projektu pn. „Wielka Polska Rodzina - rozwijanie struktur organizacji polonijnych 2024”

Kwota dotacji w 2024 r.: 74.000,00PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  87.200,00 PLN

Data podpisania umowy: 30.09.2024 r.

Informujemy, że nasza organizacja otrzymała za pośrednictwem Stowarzyszenia Wspólnota Polska” dofinansowanie od Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach konkursu „Wsparcie działań promujących język i kulturę polską na świecie”.

Nazwa zadania publicznego: „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”

Kwota dotacji w 2024 r.: 73.596,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego:  232 554,00 PLN

Data podpisania umowy: 19.11.2024 r.

Zadanie publiczne „Wsparcie inicjatyw edukacyjnych w Niemczech”  dotyczy dofinansowania kosztów niezbędnych do realizacji planowanego wydarzenia, m. in. zakup materiałów biurowych, dekoracyjnych i edukacyjnych, przygotowanie i druk materiałów promocyjnych, koszty transportu, zakup nagród, zakwaterowanie i wyżywienie, wynagrodzenia ekspertów, wynajem sprzętu i sal itp. ​​​​

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

Nazwa zadania publicznego: Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023

Kwota dotacji: 11.256,00 PLN w 2022 r.

Kwota dotacji: 14.376,00 PLN  w 2023 r.

Całkowita wartość zadania publicznego: 534 431,84 PLN

Zadanie publiczne: "Wsparcie struktur i działalności statutowej w Belgii, Holandii i Niemczech na rok 2022 i 2023” polega na wsparciu organizacji polonijnych poprzez dofinansowanie kosztów związanych z utrzymaniem i prowadzeniem organizacji.

Informujemy, że nasza  organizacja otrzymała dofinansowanie ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023”.

Nazwa zadania publicznego: Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej
Kwota dotacji: 15.000,00 PLN 
Całkowita wartość zadania publicznego: 489 475,00 PLN

Data zawarcia umowy na realizację zadania publicznego: 19.08.2023 r. 
Zadanie publiczne pn. „Świat opisany po polsku – wsparcie mediów polonijnych w Europie Zachodniej” polega na dofinansowaniu kosztów związanych z wydaniem mediów polonijnych: tytułów drukowanych oraz internetowych.

Nazwa zadania publicznego: Łączy nas Polska – wydarzenia polonijne w Belgii, Holandii, Niemczech i krajach skandynawskich.

Kwota dotacji: 7000,00 PLN

Całkowita wartość zadania publicznego: 111 000,00 PLN 

Wsparcie w ramach projektu dotyczy m. in. dofinansowania wynagrodzeń prelegentów i ekspertów, kosztów administracyjnych związanych z organizacją wydarzeń, kosztów promocyjnych, zakupu materiałów edukacyjnych i dydaktycznych oraz innych kosztów niezbędnych do realizacji zadań.

wspolnota_polska_logo.bmp
  • Facebook

created with ❤️ by wokubmedia

©2023 by familiaris

bottom of page